Zimní QRP závod 2014

Info o prvním závodu nové VKV sezóny

 

O naší účasti jsme tentokrát nebyli přesvědčeni až do sobotního večera. Od pátku byl velmi silný vítr (až na hranici orkánu) a meteorologové předpovídali stejný ráz počasí i na neděli. Navíc při „kontrole dostupnosti“ jsme zjistili nedostatek sněhové pokrývky na cestě ze Zakletého vrchu až ke Kunštátské kapli. To by se dalo vyřešit použitím vozíku na kolech namísto saní, ale těžko bychom se zřejmě vyrovnávali s pocitem viny, že jsme zlomili nějakou větvičku…  V sobotu večer jsme tedy vymysleli „krizovou“ variantu: QRP závod odjedeme z nájezdové věže na slalomový svah. Počítali jsme s tím, že ztratíme nějaká spojení, protože severním směrem je převýšení právě od hřebenu Orlických hor a navíc jsme měli tento směr odstíněn i omrzlými stromy přímo před anténami. Na dopravu materiálu jsme jako každý rok využili techniku Ski klubu Ústí nad Orlicí a o půl deváté jsme byli v obvyklé sestavě Jirka OK1MWW, Alex OK1IUO a Vojta OK1GI na našem contestovém stanovišti na Zakletém vrchu. Do deváté hodiny jsme stihli zakrýt výjezd z přístřešku na „černou“, odkud foukal vítr, plachtou. Tím jsme získali perfektní zázemí, kam jsme za další půlhodinku nastěhovali baterie, zařízení, termosky s horkým čajem a také postavili antény. Kupodivu všechno fungovalo i během celého závodu. Počty spojení jsou na obou pásmech téměř stejné, jako v loňském roce a na 2m máme dokonce i více bodů.

 

Dosažené výsledky :

70cm    38 QSO    5898 bodů        ODX   IV3DXW       555 km

2m        59 QSO   9923 bodů        ODX   DG7TG         625 km

 

Hodinu po závodu jsme už měli všechno sbaleno, uklizeno, přístřešek byl uveden do původního stavu  a materiál opět odvezen z kopce dolů. Kávičku dole ve Skirestu jsme si tedy opravdu vychutnali.

 

Několik obrázků, tentokrát z nájezdu na slalomový svah, je opět uloženo v sekci „fotogalerie“.

 

3.2.2014                                       Vojta – OK1GI

 

 

Info o účasti OK1VOF

 

Letošního zimního QRP závodu jsem se zúčastnil ze stanoviště nad Rozsochou, odkud jsem absolvoval již několik závodů. Sice  místo je na východ odstíněno lesem, ale na západ je daleký výhled (viz zde).

Letos jsem na místě byl docela včas, počasí taky nebylo příliš zimní, zařízení jsem postavil ale při zaklíčování se ukázalo špatné PSW. Postupně jsem vyměnil kabely, spojky i přechodky a stále vše špatné. Takže došlo na anténu (14 el Yagi / 432MHz od OK5IM), proměření vodivosti z N-konektoru na prvky dipolu bylo taky OK, a tak se bližším zkoumáním konektoru ukázal problém v „roztažené“ středové kleštině N-ka (příčinou je relativně málo místa kolem konektoru pro připojování kabelu). Po přihnutí kleštin již bylo vše OK, ale taky už se 15 minut závodilo. Naštěstí dál už vše fungovalo jak mělo, a nenastal ani problém po výměně antén. A tak výsledek  25 QSO a 3338 b. na 70 cm je nejlepší v mé účasti v zimním QRP, a 29 QSO a 3113 b. na 144 MHz sice není nic moc ale taky už jsem zažil horší výsledek. Obrázek ze stanoviště a mapy QSO jsou k vidění v galerii.

 

8.2.2014                                       Alex – OK1VOF