Zimní QRP závod 2010

Do sekce Provoz VKV byla uložena reportáž o naší účasti v Zimním QRP závodu 2010.

 

Myšlenkou účasti v Zimním QRP závodu jsme se začali zabývat ihned po skončení „Klasického letního QRP závodu“ loni v srpnu. Volba QTH byla jasná – opět Kunštátská kaple cca 1,5km od našeho stálého QTH na Zakletém vrchu v O.h.. Zařízení bylo ze srpna vyzkoušeno a obavu jsme tedy měli jedině z počasí. Medard ukazoval poměrně optimistickou předpověď, ale na horách není nikdy nic jistého a hra na polárníky pro nás už opravdu není to pravé.
Doprava materiálu na místo byla vyřešena díky Ski klubu Ústí nad Orlicí velmi elegantně: materiál a jeden operátor - OK1IUO (nejmladší, navíc zaspal a přijel pozdě) putoval na sněžném skútru LYNX se saněmi. Další dva operátoři – OK1MWW a OK1GI se vezli v příjemně vytopené kabině rolby Kassbohrer PiBu 100 (stopař), kterou ve Ski klubu používáme na úpravu 42km běžeckých tras po Orlických horách. Opuštěním kabiny však skončila idylka a nastala tvrdá zimní realita. Kunštátská kaple totiž leží v chráněné oblasti a posledních cca 100m jsme tedy museli materiál dopravit v hlubokém sněhu na lyžích a dětských bobech. Na hřebenu hor bylo –10°C, zataženo se sněžením a velmi silným větrem (ani turistu by ven nevyhnal…). Po dosažení cíle jsme tedy nejdříve lopatami vydolovali ze sněhu přístřešek a obalili jej plachtou. Nejnutnější zázemí bylo hotovo a poté následovalo sestavení antén, postavení a zprovoznění zařízení. Tyto činnosti nám skutečně zabraly dvě hodiny od vystoupení z rolby a do té doby nikomu z nás zima nebyla. Bohužel utěsnění našeho příbytku nebylo příliš dokonalé, takže dovnitř pronikal jemný sníh a postupně pokrýval zařízení vrstvičkou sněhu, který jsme se snažili odfukováním odstraňovat.

Ačkoli v našem „hotelu“ bylo skutečně místo pro všechny tři operátory, zhruba hodinu po začátku závodu jej opustil první a zahříval se rychlejší chůzí kolem kaple. Takto jsme se zcela dobrovolně střídali všichni… Vždy však u zařízení seděli a poslouchali dva operátoři, jelikož jsme i v těchto podmínkách chtěli omezit chybovost na minimum a to, co je nakonec v deníku, skutečně bylo i přijato. Výsledek obou závodů nás potěšil a asi stál i za tu námahu:

 

70cm 35 QSO 4758 bodů ODX DK2GR 430km
2m 68 QSO 9189 bodů ODX DG3FCT/P 502km

Technika až na malé výjimky („cékvidlo“ a z části zatuhlá klávesnice u notebooku ) pracovala dobře a dokonce i baterky na konci závodu v tom mrazu vykazovaly ještě 11,8V.
Minutu po závodě jsme zahájili balení a o sehranosti party svědčí o to, že cca za půl hodiny jsme již čekali na cestě na odvoz sněžným skútrem zpět do Ski centra. Ani při této činnosti jsme nezlomili jedinou větvičku a nešlápli na jediné stéblo trávy (což by při sněhové pokrývce cca 100 – 130 cm opravdu šlo těžko), takže i ten největší „šiškomil“ může být spokojen, jelikož přírodě jsme naší činností opravdu neublížili.
Již hodinu po závodě jsme v teple ve SkiRestu u dolní stanice lanovky na Zakletý vrch ústeckého Ski klubu při kávě a palačinkách plánovali naši účast v „Klasickém (tedy šestihodinovém) letním QRP závodu“.
Děkujeme všem protistanicím za spojení a těšíme se NSL v létě.

Obrázky a mapy spojení jsou uloženy v rubrice Fotogalerie

8.2.2010 Vojta - OK1GI

 

Doplnění OK1VOF :

Zimního QRP závodu jsem se zúčastnil z Andrlova Chlumu - JN89EX, ASL 559 m - se zařízením FT-817 a antenami ve "výšce" 3 m : pro 432 MHz 14 el Y od OK5IM, na 144 MHz home made 4 el Y QRP antena (viz text a obrázky na webu v sekci QRP Provoz).

Výsledek :

432 MHz : 16 QSO 1 495 bodů

144 MHz : 31 QSO 3 343 bodů

 

Mapy jsou zde a zde