Spojení provozem FSK441 / MS OK1VOF

Spojení přes meteory – MS


Po prvních neúspěšných pokusech o provoz modem FSK441 při roji Perseid v roce 2013 jsem se opět pokusil o tento druh provozu v roce 2014. Příčinou neúspěchu v roce 2013 bylo, že jsem si neuvědomil, že mód FSK441 se chová jinak než mód JT65HF, kde si SW „najde“ tu správnou frekvenci v rámci 2 kHz okna. U modu FSK musím být naladěn přesně, SW toleruje maximálně cca 100 – 200 Hz odchylku. Nu a moje FT-857 je frekvenčně „ujetá“, takže pokud jsem se naladil na 144.370 tak SW většinou nedokázal odrazy dekódovat. Díky Martinovi OK1UGA jsem si zjistil frekvenční nastavení TRXu, naladil se o 450 Hz níže a vše začalo trochu fungovat.

 

První pokusy v roce 2014 jsem tedy zkusil v srpnu opět při Perseidách a tentokrát již s větším úspěchem. Postupně jsem si tedy provoz MS otestoval v rámci srpnových Perseid, říjnových Orionid, listopadových Leonid, prosincových Geminid a po novém roce i lednových Kvadrantid. Pro veškerý provoz jsem používal TRX FT-857, čili 50W výkonu, anténu 7 el Y od OK5IM, PC s procesorem 2x1.86GHz a 3GB RAM a audio propojení domácí výroby (připojení via USB mi bohužel dost zhoršilo již tak mizerné šumové podmínky). Umístění antény na balkoně paneláku mi bohužel „odřízlo“ směry na východ a jih, kde se vyskytovalo dost stanic (UA, LY, YL, HA, YT, S5), protože z balkonu mám výhled pouze na západ +/- cca 60°, takže v úvahu přicházela spojení pouze se stn F,G,EA,ON a PA, omezeně i DL (malé QRB) a I (již na hranici možného směrování). "Indikátor" ručního nastavení v azimutu je zde. Umístění antény je vidět zde (ant míří v podstatě na západ) a pohled ze země je zde a zde. Vlastní podmínky  při umístění stanice téměř v centru města nedaleko nákupních center (TESCO, LIDL atp.) a v 6. patře paneláku nejsou nic moc, jak je vidět zde a zde, kde je vidět rozdíl 10dB v úrovni šumu při připojení ant a umělé zátěže (a to jsem pro ant vybral směr s nejmenším rušením – nasměrování na Andrlův chlum – QTF 220°- kde je několik vysílačů nejrůznějších služeb včetně FM-rozhlasu příjem zhorší ještě daleko více).

 

I přes toto omezení se mi podařilo vydolovat 48 QSO z 38 lokátorů, a 10 z nich mám i potvrzeno (většinou eQSL a LoTW, 4 x dir) když max. QRB je 1726 km ( EI3KD IO51vw ). Pouze ve dvou případech se mi podařilo spojení tzv. backscatterem se stanicemi v UA (čili "přes barák"). Přehled udělaných  lokátorů je zde. Mapky spojení dle jednotlivých rojů jsou zde : Perseidy, Orionidy, Leonidy, Geminidy a Kvadrantidy a souhrn všech QSO je zde.

 

Jako pikantní je možné uvést, že spojení s jednou I stn se mi podařilo s 5W (!), kdy jsem si v rámci ranního kroužku stáhl výkon TRXu na 5W a pak už výkon nevrátil zpět. Spojení sice trvalo o dost déle, ale nakonec se povedlo.

 

Tolik tedy k pokusům OK1VOF provozem FSK441 via MS. Na závěr musím poděkovat Matějovi OK1TEH jednak za inspirativní článek na webu OK2KKW a i za cenné rady / upozornění během provozu a dále Martinovi OK1UGA za prvotní „nakopnutí“ jak rozchodit moji FT-857 tímhle druhem provozu.

 

 

Alex OK1VOF/OK4AS                                                   7.1.2015