Polní den mládeže a polní den 2015

První červencový víkend na Zakletém vrchu

 

Opět jeden ze závodů, který se nám nevyvedl…  Už v týdnu před Polním dnem bylo jasné, že tentokrát Jirka MWW musí zůstat doma. Tím jsme „odpískali“ 13 a 9cm. Rozhodli jsme se pouze pro pásma 2m (i z důvodu naší plánované účasti v PDM) a  23cm, které jsme chtěli otestovat po opravě zařízení. Závada, kterou jsem pociťoval delší čas, nakonec byla nalezena a odstraněna – maličká kapka cínu přímo v SMA konektoru a tím „tvrdý zkrat“ přímo na vstupu RXu. Do dnes nechápu, jak jsme na to mohli odjet 6 závodů s velmi dobrými výsledky (2x 2. a 3x 3.). Očekávání byla tedy veliká, ale to jsme ještě netušili, co nás čeká.

Polního dne mládeže se zúčastnil Vojta junior pod dohledem trpělivého učitele Honzy MUO. Pracoviště bylo postaveno v autě pod nájezdovou věží, tentokrát na červenou sjezdovku s tím, že anténa 10el. Yagi byla instalována na konstrukci nájezdové věže. Výsledek byl velmi pěkný:

 

2m     58 QSO     7 783 bodů     ODX  IZ0FWE/6      799km

 

Zbytek týmu (Alex IUO, Pavel UG a Vojta GI) v ještě v pohodě stavěl anténu a pracoviště na 23cm. Při zkoušce jsme zjistili, že „nežije“ měnič 24/12V pro transvertor. Nahradili jsme jej tedy zdrojem 12V, který jsme léta od ukončení provozu OK0NB nepoužívali. Začátek závodu vůbec neodpovídal našemu očekávání a spojení v deníku přibývala jen velmi těžko. Asi po dvou hodinách nám dvě stanice sdělily, že síla našeho signálu zhruba po 5ti vteřinách poklesne z 59+ na 55! Příčin mohlo být hned několik… Jako reálná se jevila závada na náhradním zdroji. Bohužel jiný už na kopci nebyl a nezbývalo, nežli se podívat do původního měniče. Pocit při prvním otevření byl hrozný! Diagnostiky a oprav „všech“ závad se ujal Alex a po jeho zásahu, po víc než hodině, bylo výstupu opět tvrdých 12V. Následovalo jeho umístění nahoru k transvertoru a po dvou hodinách „provozu/neprovozu“ a necelých dvou hodinách oprav jsme mohli na 23cm pokračovat. Bylo však jasné, že ztráta se už dohnat nedá. Na dvoumetru mezitím Honza s Pavlem závodili se sestavou, do které po PDM doplnili PA. I zde je však do příště co vylepšovat. V neděli po poledni se do Orlických hor od severozápadu blížila bouřka. Provoz jsme drželi do poslední chvíle, ale když už se začalo blýskat v okolí, vytáhli jsme antény a odpojili TRXy od sítě – další přestávka více než hodinu. I tak jsme s provozem vydrželi až do konce závodu. Sbaleno bylo celkem rychle a po šesté hodině jsme se smíšenými pocity odjížděli domů.

 

2m      327 QSO  83 436 bodů      ODX  I5PVA/6    799km

23cm  104 QSO  30 098 bodů      ODX IQ1KW       932 km

 

Děkujeme všem za spojení a trpělivost a už teď se těšíme na letní QRP závod.

Obrázky jsou uloženy opět v sekci „Fotogalerie“

 

15.7.2015                        Vojta – OK1GI