OK1VOF a Perseidy po roce

Perseidy 2018

 

Po roce jsem se při maximu roje Perseid opět pokusil udělat nějaká spojení  provozem meteorscatter. Tentokrát ale nikoliv z domu, kde jsem omezen jednak směrově (z balkonu vidím +/- na západ) a taky rušením z okolních supermarketů (Tesco, Lidl, Penny a obchody v objektu StopShopu – vše v okolí cca 200-300m). Na zahradě, kde jsem od uvedených zdrojů rušení přecijen dál jsem postavil (s pomocí OK1IUO) 6 m stožár s rotátorem a 7 el Y anténou a hamshack zřídil v zahradní chatce.

Navíc jsme chtěli vyzkoušet i TRX ICOM 9100.

Vše jsme postavili v pátek 10.8. a začal souboj s TRXem a notebookem (starý DELL  s WIN-XP a WSJT10). Bohužel NB  neustál konfiguraci se kterou zase chodil TRX (několik driverů pro ovládání a zvukovku v TRXu), a tak jsem se v sobotu pokorně vrátil k FT-857. Tenhle setup mám ověřený, chodil, byť jen s 50W. A tak se za 3 dny (11.-13.8.) povedlo jen 7 spojení - vloni z domu se stejným setupem jich bylo 10 - ale zato 3 byly do UA kam se z domu nemám šanci dovolat.

Zajímavá situace nastala při QSO s RW3PX, kdy v odpovědi na moji relaci se najednou ozval jeho SSB signál za 59.

Problémem (ale nejen ze zahrady) je že směr cca na JZ jde přes Andrlův chlum na kterém je mj. i FM rozhlasový vysílač a tím pádem velmi silné rušení. A navíc na zahradě nemám k dispozici internet, takže jsem to musel řešit přes mobilní data v telefonu a tabletem na kterém běžel chat. Ale psát na tabletu (který se navíc trvale pokoušel mi napovídat "správné" výrazy) byl docela horor a místy jsem tak na chatu musel vypadat jako blbec když se tablet rozhodl text odeslat v půlce nebo ho naopak operativně upravil k svému obrazu (českému), hi ...

 

Pár obrázků a mapa QSO je ve fotogalerii.

 

15.8.20182018                    Alex OK1VOF