Letní QRP 2013 OK1MWW

Protože z obvyklého týmu OK1KUO neměl nikdo letos čas, rozhodl jsem se jet tento závod v singlu

 

Jako QTH jsem zvolil  místo na asfaltové cyklostezce  pod hřebenem Orlických hor ve výšce asi 1020m , tam  kde bylo vidět dolů do Čech.  Sice jsem tím přišel o výhled do Polska, ale nemusel jsem všechen ten materiál tahat pěšky až někam na hřeben.  Především s akumulátory bych měl problém, protože potřebuji napájet jak FT897, tak i notebook, a s mými problémy se zády by to opravdu nešlo.

Příprava včetně stavby antény proběhla celkem v pohodě, byl jsem na místě už krátce po sedmé.

Po prvním QSO s Ondrou OE/OK1CDJ ale nastal problém. PSV šlo na maximum. Podezření padlo na lepící relátko v LNA,takže stožár dolů, přitom mi spadl a poškodila se anténa ( držák prvního direktoru praskl ), proběhlo nahrazení LNA jen spojkou N-N  a to byla první  chyba. Na začátku závodu to vypadalo docela dobře, ale pak přišla bouřka a tak jsem asi na hodinu vyhodil kabely z auta a věřil, že kabina je Faradayova klec, a že případný úder blesku do stožáru přežiju.  Nakonec  bouřka šla trochu mimo, ale pršet nepřestávalo. Asi za hodinu jsem to riskl, kabely zase připojil a začal závodit.

Dost stanic chodilo na výzvu, což byla další chyba. Dělal jsem spoustu stanic z OK s malými čísly QSO a zatím ostatní dělali DXy.  Bohužel, závada s vysokým PSV se asi po hodině začala opakovat a pomáhalo jen zatřepání stožárem, vždycky tak na 2 - 3 QSO. Těm, co se mnou měli potíže, se tímto omlouvám. Na problém jsem přišel až doma. Před závodem jsem dělal  nový kabel mezi anténu a LNA, který má na straně antény konektor PL.  Ten co jsem tam dal, šel nějak špatně pájet a cín mi stekl po vnitřním vodiči trubičkou vnitřního vodiče až dolů k dielektriku a vytvořil tam kapičku, která při vhodné konstelaci zkratovala žílu na kostru konektoru. Zatracený PLka !!.

Nakonec jsem ale přece jen udělal tři Italy, ODX 799 km a pár 9A, HA, S5.  Žádného F nebo YU.  Celkem 119 QSO,  27072 bodů.  Mohlo to být určitě lepší, nebýt té bouřky a zkratu v konektoru.  Ještě mi údajně nějak bručelo CQidlo, ale to naprosto nechápu, bylo napájené ze 4x AA monočlánků a první zdroj střídavého proudu nebyl blíž než asi 5 km. Musím se tím zabývat, snad se to podaří doma nějak nasimulovat a příští rok to bude všechno lepší.   Tři ilustrační obrázky a mapka jsou ve Fotogalerii.