II. Subregionální závod 2018

Náš první letošní závod na VKV.

 

Příjezd na kopec proběhl bez problémů, avšak při dopravě parabol a všech „krabiček“ na sloup nastávaly komplikace způsobené velmi silným větrem, který měl podle předpovědi foukat až do pondělí. Nebylo tedy na co čekat. Jako první šly nahoru do 30ti metrů mikrovlny - 23 a poté 13/9cm. Nakonec jsme postavili dole další pracoviště pro 2m a 70cm. Pět pásem na čtyři lidi - Jirka MWW, Alex IUO, Lexa VOF a Vojta GI. Tentokrát z pracovních důvodů nemohl Pavel UG. Velikou ztrátu pro OK1KUO znamená odchod Honzy OK1MUO. RIP

Tento závod jsme už od začátku pojali jako příležitost k otestování všech úprav, které jsme provedli v MW zařízení přes zimu. V minulé sezóně se nám téměř vždy povedlo „vypálit“ vstupní tranzistor na v transvertoru 9cm. Patrně k tomu docházelo polem od 23cm. Paraboly jsou na sloupu od sebe cca 1m a při vhodném nasměrování na sebe oba ozařovače „viděly“. Anténa pro 13/9cm dostala nový ozařovač a zařízení filtry na vstup. Zdá se, že tyto úpravy pomohly, protože během provozu  už nedocházelo  k žádnému ovlivňování pracovišť a zařízení „přežilo“. Do příště bude nutné provést ještě změnu LO pro 9cm. Další podstatná úprava se týkala 23cm. Už dlouhou dobu jsem měl podezření na „olezlé“  kontakty anténního relé. Příčina však bylo maličké čínské relé, které spínalo na předzesilovač nějaké napětí. Zřídka kdy, avšak nikdy 12V. Tato náhodná závada se projevila už při loňském II. Subregionálu. Zřejmě jsme minimálně celou loňskou sezónu poslouchali jen přes nějakou kapacitu. Po jeho výměně RX funguje podstatně lépe… Optimizmus nám nevydržel dlouho. Po začátku závodu se ukázalo, že velmi silný vítr a jeho prudké poryvy nám neumožní směrovat antény. Parabola na 23cm se při pokusu o otočení díky momentové spojce, která už několik let spolehlivě chrání převodovku rotátoru, sama stočila „po větru“. S druhou parabolou na 13/9cm neotočil rotátor proti větru vůbec. Zůstal nám tedy použitelný rozsah pouze cca 180 – 260 stupňů pro antény, které mají šířku paprsku 15 stupňů. Super. V uvedeném segmentu jsme udělali, co se dalo a mohli jsme jít brzo spát. Ráno byla situace naprosto stejná. Nejlépe na tom byl Lexa na 2m/70cm, jehož anténa byla na úrovni vršku lesa a proti větru chráněna. Na poslední dvě hodiny vítr trochu změnil směr a povedlo se nám „probrat“ dalších cca 30 stupňů víc na západ.

Před několika lety se v tomto závodě tvořila několika centimetrová námraza (foto je na našem webu). Historie ukázala, že „poručíme větru, dešti“ prostě nefunguje. Dosažené výsledky odpovídají možnostem a my jsme spokojeni.  Nic jsme nezničili, zařízení jsme naopak trochu vylepšili a všichni jsme se v pořádku vrátili domů.

 

2m         145 QSO    29 369 b    ODX  IQ5NN     799 km

70cm       44 QSO       6707 b    ODX  DA0FF     463 km

23cm      100 QSO    32 554 b    ODX  IQ1KW    932 km

13cm       42 QSO     10 189 b    ODX  DF0MU    673 km

9cm         16 QSO      2 407 b    ODX  DL0GTH   405 km

 

Děkujeme všem za spojení a těšíme se NSL v Mikrovlnném závodu.

Obrázky jsou uloženy v sekci „fotogalerie".

 

11.5.2018                            Vojta - OK1GI