II. Subregionální závod 2013

Info o II. Subregionálu na Zakletém vrchu

 

První květnový den jsem se vypravil na kole na průzkum, zdali se dostaneme na kopec, protože dva týdny před závodem leželo na cestě na hřebenu Orlických hor cca 60cm sněhu ujetého rolbou. Za dva týdny však i tato vrstva sněhu a ledu „odtekla“ a cesta byla volná! Jen těsně před cílem byla ledová plotna, která by se však dala auty s pohonem 4x4 velmi lehce překonat. Nakonec do sobotního rána zmizela i tato vrstva. Na kopec jsme tedy jeli dvěma auty. V prvním Vojta - OKGI, Alex - OK1IUO, Pavel - OK1UG a ve druhém Jirka - OK1MWW s hostem Martinem - OK1MCW, který jako nový člen rady ČRK po celou dobu dohlížel na dodržování výkonů (opět jsme byli hluboko pod povolenými limity). Po předchozích negativních zkušenostech jsme se pro tento závod rozhodli zcela opustit pásmo 70cm a po letech vyzkoušet sestavu pro 2m. Bohužel, netušili jsme, že na Koruně 70cm „odejde“ a naši sousedé vyrazí také „dvoumetru“ (tentokrát to bylo celkem v pohodě). Pásmo 9cm jsme též „odpískali“ dopředu, protože jsme po zimě ještě neměli hotové nové uchycení pro repasovaný rotátor SEVER pro MW paraboly. Chtěli jsme tedy vyzkoušet sestavu 23/13cm na jednom rotátoru za předpokladu, že se nám ze sloupu podaří vytáhnout a srovnat ocelovou 6/4 trubku, kterou  nám nárazy větru ohnuly v podzimním UHF contestu. Ve 30-ti metrech nad zemí to i za bezvětří nebyla žádná legrace, ale po chvíli úsilí a strachu se to povedlo. První jsme stavěli pracoviště „dvoumetru“. V plánu jsme měli 16el. F9FT a 500W. Anténu jsme již měli sestavenou, ale při konečné kontrole nám spadla a pár prvků včetně zářiče prasklo. Použili jsme tedy nouzovku (zimní variantu) 7el. DK7ZB. Sestava parabol na MW a jejich instalace do 30m sice zabrala více času, ale i tak jsme měli všechno hotové zhruba hodinu před závodem. Jen transvertor pro 13cm nepřepínal, ale to chvíli po začátku závodu opravil jeho autor Jirka spolu s Alexem (olezlý a nevyhovující konektor). Přibližně dvě hodiny po začátku nám přišel z druhého pracoviště Martin oznámit, že se v PA se „dotočily“ ventilátory. Zbytek byl ještě funkční, ale za tohoto stavu jsme nechtěli riskovat ztrátu PA a zbytek závodu jsme odjeli na „nahatý“ IC9100. Naopak dvě hodiny do konce závodu přestalo šumět zařízení na 13cm, což bylo vyřešeno jeho vypínačem.

I přes tyto potíže a ztráty jsme byli spokojeni. Počasí bylo příznivé - bezvětří a jen při balení nás trochu zbrzdil „májový deštík“. V 18 hod jsme měli všechno sbaleno, uklizeno a opouštěli jsme kopec.

 

Přehled dosažených výsledků je zde a foto s mapami spojení jsou uloženy v sekci fotogalerie.

 

2m       277 QSO    68 338 bodů    ODX  IK5ZWU/6   883 km

23cm    118 QSO    37 118 bodů    ODX  IQ1KW       932 km

13cm     30 QSO      6 459 bodů    ODX  IK3GHY      609 km

 

Děkujeme všem za spojení a těšíme se NSL v MW závodě.

 

7.5.2013                    Vojta – OK1GI

 

 

 

 

OK1VOF se toho závodu zúčastnil od krbu jako "oddech" v rámci KV závodu ARI-DX Contest (v r. 2012 první místo v OK - viz diplomy), a tak podle toho vypadal výsledek: 27 QSO na 144 MHz a 9 QSO na 432 MHz, body ani nestojí za zveřejnění.

 

10.5.2013              Alex – OK1VOF / OK4AS