IARU HF World Championship 2012

Info o účasti OK1KUO v IARU HF contestu v týmu OL2HQ

 

V letošním IARU HF World Championship jsme opět zajistili pro HQ tým Českého radioklubu provoz na pracovišti 10CW, tentokrát pod značkou OL2HQ. Jelikož jsme během Polního dne na VKV letos nezničili žádný rotátor a nebylo tedy nutné vymýšlet žádné „krizové scénáře“, čekala nás jen sestava a instalace antén na příslušná místa. Na konečné variantě a strategii se oba operátoři (Pavel OK1UG a Vojta OK1GI) dohodli v pátek ráno během cesty na závodní QTH OK1KUO na Zakletém vrchu. Po příjezdu na kopec na nás čekalo menší překvapení. Skiklub Ústí nad Orlicí letos opět výrazně investuje a na svazích Zakletého vrchu na místo již nevyhovujícího zasněžovacího systému bude vybudován systém zcela nový, automatický včetně nových rozvodů. Vrchol kopce byl tedy v době našeho příjezdu zcela rozbagrován a my jsme zůstali stát před hlubokým příkopem cca 50m od cíle. Veškerý materiál z plně naložené Octávie kombi jsme do objektu pod sloupem tedy museli odnosit lesem. Se stavbou antén nám pomohl Alex OK1IUO, který za námi po chvíli přijel i s Luckou a měsíčním synkem.

Pro DXy jsme instalovali osvědčenou 6el. OWA na sloup do 34m. Tentokrát jsme se dohodli, že nebudeme stavět „dvojče“ z 3el. Yagin a tyto antény použijeme každou zvlášť v jiných, avšak malých výškách, což by mohlo být účinné pro Evropu. Jako poslední přišel na řadu 3el. Quad, plánovaný na dalším sloupu cca ve 12m. Zde se vyskytl menší problém – středy pro Quada jsem nechal doma. Zatímco Pavel s Alexem dokončovali pracoviště, odjel jsem zpět do Ústí a po dvou hodinách jsme pokračovali v instalaci poslední antény. Ještě před setměním bylo všechno hotovo a funkční. Alex s rodinou odjeli domů a my jsme ulehli ke spánku s očekáváním, že příští noc bude krátká.

Pro letošní rok se celý tým dopředu dohodl na použití SW WinTest a síťovém logování. Toto byla veliká výhoda, protože jsme stále mohli sledovat, jak fungují ostatní pásma. V sobotu odpoledne se „desítka“ vůbec neotevřela do NA. První krátké okno přišlo až před půlnocí a poté se pásmo rychle zavřelo. To už bylo jasné, že je něco špatně. Ztráta cca 120 QSO na SSB pracoviště nás v tu dobu moc netrápila, protože obvykle se dožene ráno na stanicích z východu, které preferují CW. Podobnou tendenci vykazovala i pásma 15 a 20m. To že aurora udělala své a podmínky jsou zcela „v pytli“ se však projevilo již při východu slunce. Ze středního východu nepřišlo ani „ťuk“. Zbytek závodu jsme nějak protrpěli a dokonce Pavel stáhl naši ztrátu v jeden okamžik na 12QSO. Závod jsme však končili s magickým číslem 666 QSO (-59 na SSB) 28zón a 45HQ.

Použitá technika:

tcvr:     FT1000MP mark-V field (plně ofiltrovaná)

2x PA: KVZ1 1x 900W, 1x 600W

ant:     6el OWA@34m, 3el. Quad@12m, 3el Yagi@9m, 3el Yagi@4m

 

Demontáž antén jsme zvládli ve dvou lidech a stihli jsme to za 2hod a 15min (za 10 min po uklizení materiálu se přihnala bouřka).

 

O celkovém výsledku týmu a obsazení jednotlivých pracovišť se snad někdy dočteme na webu Českého radioklubu…

 

Obrázky jsou uloženy v sekci fotogalerie

19.7.2012                                          Vojta – OK1GI