IARU HF World Championship 2011

Info o účasti OK1KUO v IARU HF contestu - tentokrát opět jako součást týmu OL1HQ.

 

Po roční pauze, kdy se stn OLxHQ závodu nezúčastnila, jsme se opět zajistili provoz na pracovišti 10CW ze Zakletého vrchu. Tentokrát celý HQ tým použil značku OL1HQ.

První úvahy o letošní účasti týmu byly na počátku června a rozhodnutí o obsazení jednotlivých pracovišť padlo cca dva týdny před contestem. V tu dobu již měli Pavel a Alex zajištěnou dovolenou, takže v úvahu připadala „nouzová“ varianta, že to odjedu sám. Další komplikace nám způsobila vichřice během Polního dne, kdy jsme přišli opět přišli o jeden rotátor, což už vypadalo zle. Cestou z PD jsme však  s Pavlem vymysleli „nouzovou variantu“.

První pozitivní zpráva byla, že mi Alex pomůže v pátek s postavením antén a zprovozněním sítě. Sice jsme nakonec museli umístit antény na jednotlivé stožáry jinak, nežli by byl optimální stav, ale v pátek odpoledne byly připravené pro závod 6el. OWA a 3el. Yagi. Další antény jsme tentokrát nepoužili. Večer měl Alex zprovozněno i propojení WinTestu do sítě a pracoviště tím bylo funkční. V tento moment vypadal i velmi nadějně příjezd Pavla, který zrušil dovolenou a v sobotu večer se skutečně objevil na kopci a po chvíli „na rozkoukání“ mě střídal.

Podmínky šíření na 10m byly velmi špatné, což silně poznamenalo i konečný výsledek. Celkem standardně přicházely signály z SA, naopak proti loňskému roku se „desítka“ vůbec neotevřela do NA a to bylo veliké zklamání. Ráno nám počet násobičů zachránilo niekolik spojení do AS a AF.

Výsledek:  536 QSO   21 zón   31 HQ   byl sice v počtu spojení dvojnásobný, než na SSB a je to maximum, co šlo v našich zeměpisných šíškách dosáhnout (podobné jako SN0HQ) při stávajicím nasazení techniky.

V závodě jsme použili „ostrou“ verzi WinTestu (tnx OK1HMP) s propojením do sítě, která po celou dobu závodu fungovala bez problémů. Škoda, že byla připojena pouze pracoviště z 80SSB, 20CW, 15CW, 10SSB a 10CW. Proti roku 2009 to bylo velké mínus.

Použitá technika:

Tcvr:   FT1000MP mark-V field (plně ofiltrovaná)

PA:     KVZ 1 AP  (900W)

Ant:    6el OWA @ 12m

3el Yagi @ 32m

 

Jelikož podmínky tohoto, jinak velmi pěkného, závodu zůstaly beze změny, bylo pro letošní rok Českým radioklubem rozhodnuto zaslání deníku pouze pro kontrolu. Třeba i toto bude jedním z impulzů pro úpravu podmínek, protože jak se zdá, „soudruzi z NDR“ opět trochu přestřelili…

O celkovém výsledku a obsazení jednotlivých pracovišť se snad někdy dočteme na stránkách Českého radioklubu: http://www.crk.cz/olhq.

 

Obrázky jsou uloženy v sekci fotogalerie

 

25.7.2011                Vojta – OK1GI