CQ WW DX Contest 2019 - SSB

OL5M - SOSB/HP assisted category

 

Po delší době jsem měl chuť zkusit SSB závod na krátkých vlnách. Volba byla jasná, ale těžká. Zcela jistě pojedu na kopec, kde je velká výhoda na horních pásmech. „Desítka“ se však už dlouho neotevřela a „patnáctku“ jsem na kopci pár let nestavěl. Celá tato akce byla plánována jako „One man show“. Předpověď počasí byla pozitivní – bez větru a bez srážek. Proč to tedy nezkusit?

Sám nejsem schopen udělat ze dvou Yagin stack a ještě to celé nějak rozumně instalovat na vrcholu sloupu. Páteční odpoledne jsem sestavil a měřil jednu 3el. Yaginu na 21MHz (bez analyzátoru by to bylo bez šance). Když už konečně byla SSB části pásma, spadla mi při konečné kontrole z pěti metrů na zem. Samozřejmě, že to mechanicky nevydržela! Co teď? Pokusit se o nouzovou opravu, nebo rychle stavět osvědčenou 6el. OWA na desítku. Ještě, že „teplické yaginy“ byly vyráběné z hliníkového bláta. Při rovnání nic neprasklo. Jen jsem musel vyměnit uchycení reflektoru (bylo z čeho brát…). Do tmy byla anténa ve 30ti metrech a chovala velmi dobře. Reporty a hodnocení signálu od protistanic při zkušebních spojeních byly překvapivé. V lehkém větru si anténa sama „hrála“ a rezonovala po vrcholu kopce.

Taktika do závodu byla hlídat a získat maximální počet násobičů – země a zóny. První den jsem byl spokojen – nebylo nic, co by mi uteklo. Večer to z kopce velmi dobře fungovalo po „Gray lajně“, kdy v Evropě už byl na pásmu klid. V neděli ráno už nešly stanice z JA a trochu jsem se obával, aby bylo ještě co dělat. Navíc před polednem náhle začala vypadávat ochrana PA. Vylezl jsem ven a příchozí turista mi hlásí „pane, upadla vám anténka“. Skutečně – čtvrtina direktoru chyběla! Jednalo se o ukázkový a naprosto rovný a čistý unavový lom způsobený chvěním a vlastní rezonancí. Pokusit se o opravu, nebo to „zabalit“? Volím první možnost. Je z čeho brát a celá oprava (výměna prvku včetně nastavení jeho správného rozměru) nahoře ve 30ti metrech zabrala cca 45minut. Odměnou bylo nádherné odpolední otevření pásma a pile up „amíků“. V některých chvílích i 5-6 spojení za minutu. S počátkem soumraku jako když utne. V tom okamžiku jsem to celé ukončil. Do tmy byla anténa na zemi a zbytek jsem rozebral a uklidil za svitu reflektoru. Další večer už jsem trávil doma s rodinou.

Pár obrázků je ve fotogalerii.

 

Vojta – OK1GI / OL5M